A lelki terror kezelésének 5 fontos lépése

Egyszerűnek tűnik a képlet: védd meg magad, ha bántanak. Igen ám, de mit tehetsz akkor, amikor épp a hozzád legközelebb álló emberek egyike aláz meg újra és újra? Mit és meddig kell elviselned a szerelemért cserébe?

fight.jpg

Ami ma elhangzik, holnap is fájhat 

Előfordulhat, egyszer vagy kétszer, hogy elfajul közöttetek egy vita, és a párod – netán alul marad az érvelésben, így a tehetetlenségéből következően – felemeli a hangját. Szitkokat zúdít rád, netán olyan fenyegetés is kicsúszik a száján, amit valójában nem gondol komolyan, téged mégis nagyon megrémíthet. Ezeket az eseteket sem szabad szó nélkül hagyni.

Amikor azonban már ok nélkül is beléd köt, szinte semmi nem jó neki, amit teszel, a legkisebb hibádat pedig ordítozással torolja meg, ideje komolyan felmérni a helyzetedet.

Vajon a durva viselkedése hátterében valamilyen betegség áll? Mondjuk súlyos depresszió, vagy alkoholizmus? Esetleg őt is hasonlóképpen bántották gyerekkorában, illetve folyamatosan szemtanúja volt a szülei végsőkig elmenő veszekedésének? Ezért rögzült benne ez a konfliktuskezelési minta?

 Láthatatlan szálak, melyek a múltba vezetnek

Azt kell tisztázni tehát legelőször is, mi áll a jelenség hátterében. Amennyiben valamilyen betegség, a megfelelő terápia sokat segíthet. Neked abban kell döntened ilyenkor, hiszel-e annyira a társadban, hogy a bajban is kitartasz mellette. Bizony, még akkor is, ha olykor rajtad csattan az ostor.

De az is lehet, hogy a lelke legmélyéről irányítja valami a párodat, és úgy érzi, amikor elborul az agya, képtelen kontrollálni magát. A családállítás módszere feltárhatja ilyenkor a rejtett összefüggéseket, és megmutathatja, valójában mi motiválja az illető viselkedését. Vegyünk egy példát: szolidáris valamelyik szülőjével, ezért ha az is ordibált, ő a „hűsége” jeléül másolja le az erőszakos mintát. Különösen igaz ez olyankor, amikor ez a szülő – épp a viselkedése miatt – kikerült a képből, és a válás után nem tartotta a kapcsolatot a gyerekével, azaz a pároddal. A gyermekkori hiányérzet odáig vihet el valakit, hogy épp a legrosszabbat felidézve próbálja megtalálni – legalább magában – az elvesztett anyját vagy apját.

De az is lehet, hogy a bántalmazott szülőjének keres tudattalanul megoldást, lemodellezi tehát a régi vitákat, és felemeli a hangját az „elnyomott” anyja vagy apja helyett.

 A zsáknak mindig akadhat megfelelő foltja

A kívülállók számára sokszor érthetetlen, miért tűri valaki a bántalmazást. Miért húzza meg magát, miért nem tesz valamit a saját érdekében? Lehet, hogy valamilyen családi minta, tapasztalás miatt az vezeti a lelkében, a kivárás a jó taktika, túl kell élni az adott helyzetet, bármi áron. Netán valakinek a felmenői közül egyszer így sikerült megmentenie a saját életét.  És lehet az is, hogy ő épp azzal a szülővel szolidáris, aki sokat szenvedett az erőszaktól, nem véletlenül választott tehát bántalmazó társat maga mellé.

Amennyiben téged bánt a párod, és mondjuk, nem először kerültél hasonló habitusú ember mellé, gondolkodj el tehát azon is, vajon mire figyelmeztet téged az adott helyzet? 

Mindig kettőn áll a boldogság

Vegyük először is, mit ne tegyél. Ne ringasd magad illúziókba, hogy az erőszakos partnered majd csak megváltozik, és egy szép napon minden magától rendeződik közöttetek.

Amit tehetsz: először is nézz szembe őszintén azzal, ami van.

Ismerd fel aztán a saját szerepedet is az ügyben, azaz vajon véletlen, ami történik, vagy tudattalanul szükséged van a mártíromságra.

A harmadik lépés: tisztázd magadban, hol vannak a határaid. Mi az, amit képes vagy elviselni, és mi az, ami már sok.

A következőkben csakis a saját lehetőségeire koncentrálj. Próbálj beszélni a pároddal. Mondd el neki, mindazt, ami fáj, és azt is, amit te szeretnél. Aztán figyelj oda nagyon, vajon csak fogadkozik, amit később folyamatosan elfelejt, vagyis marad minden a régiben, avagy tényleg hajlandó tenni azért, hogy megjavuljon a kapcsolatotok.

Az ötödik lépés a döntés. Vele maradsz, és közösen megpróbáljátok új alapokra helyezni a viszonyotokat? Van erre reális esélyed?

Van olyan helyzet azonban, amikor a kapcsolat lezárása az egyetlen optimális megoldás. Ilyenkor mindig térj vissza második lépéshez, azaz térképezd fel a partnerválasztásod rejtett szempontjait is, hogy a következő pároddal már valóban boldog lehess.